Społeczne

Dlaczego tak trudno zdecydować się na terapię uzależnień?

Wiele osób zmaga się z uzależnieniem przez lata, zanim w końcu zdecyduje się na leczenie. Może to wynikać z różnych przyczyn, którym warto bliżej się przyjrzeć. Dojrzewanie do decyzji o rozpoczęciu terapii może być długotrwałym procesem. Dokonanie wyboru zdecydowanie ułatwi odwiedzenie rankingu ośrodków leczenia uzależnień Pewna Terapia. Zostały tam zgromadzone informacje na temat klinik z całej Polski, dzięki czemu wybór odpowiedniej placówki staje się znacznie prostszy.

Brak chęci do rozpoczęcia leczenia przez osobę uzależnioną często powoduje frustrację rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że nałóg wiąże się z systemem iluzji i zaprzeczeń. Chory wypiera fakty, ponieważ są dla niego niewygodne. Woli okłamywać samego siebie, że w każdej chwili może odstawić narkotyki czy alkohol i zacząć normalnie funkcjonować. Często też racjonalizuje swoje zachowanie. Picie można tłumaczyć specjalną okazją czy zmęczeniem. Uwagi ze strony otoczenia zazwyczaj wywołują irytację, a nawet agresję uzależnionego. Właśnie dlatego, tak trudno jest przekonać do leczenia osobę, która nie dostrzega takiej potrzeby.

Odmowa zgłoszenia się na terapię często wynika również z lęku przed zmianami. Uzależnienie nie jest kwestią przypadku. Stoją za nim głębsze przyczyny np. brak umiejętności radzenia sobie z emocjami czy trudne doświadczenia z dzieciństwa. Uzależniony nie może wyobrazić sobie życia bez alkoholu czy narkotyków, ponieważ są dla niego jedyną metodą pozbywania się dyskomfortu i bolesnych uczuć. Osoba chora często obawia się, że w jej życiu zapanuje pustka, a abstynencja wykluczy ją z towarzystwa. Nauczenie się funkcjonowania w trzeźwości oczywiście jest możliwe, ale wymaga pomocy terapeuty. Chory obawia się rozpoczęcia terapii, przez co wpada w zamknięty krąg uzależnienia.

Trzecią z przyczyn jest lęk przed ostracyzmem społecznym. Uzależnienia pozostają dla wielu osób tematem tabu. Chory może obawiać się, że inni dowiedzą się o problemie i zmienią swoją opinię na jego temat. Dotyczy to zwłaszcza wysokofunkcjonujących alkoholików, którzy skutecznie ukrywają swój problem przed otoczeniem. Warto jednak pamiętać, że dobry ośrodek zapewnia pacjentom pełną anonimowość, dlatego nie trzeba obawiać się reakcji znajomych.

Jak znaleźć najlepszy ośrodek terapii uzależnień?

Lęk znacznie zmniejszy zgłoszenie się do zaufanej, sprawdzonej placówki. Informacje na temat tego typu ośrodków znajdziemy w rankingu Pewna Terapia. Dostępne są również opinie pacjentów, którzy już przeszli leczenie w danej klinice. Można więc wymienić się doświadczeniami z osobami, które mierzą się z podobnym problemem. Oprócz tego, warto wziąć pod uwagę oczywiście kwalifikacje personelu i warunki panujące w ośrodku.

Strach przed zmianami jest naturalny. Uzależnienie jest jednak poważną chorobą, która wymaga leczenia. Nie warto zwlekać, ale znaleźć godny zaufania ośrodek i rozpocząć leczenie.